Vánoční variace - historické a současné vánoční ozdoby (výstava)

Pá 5. 11. - Ne 6. 2.
⚠️ POZOR: jedná se o dlouhodobou výstavu. Přesnou otevírací dobu jednotlivých dnů naleznete na facebookové stránce akce (stačí se prokliknout skrze odkaz s ikonou facebooku níže)


Výstava představí návštěvníkům historické vánoční ozdoby ze sbírky Věry Dvořáčkové a také různorodou tvorbu současných výrobců z oblasti severovýchodních Čech. Zároveň také nabízí ohlédnutí za tradicí výroby vánočních ozdob z různorodých materiálů. Návštěvníci uvidí ozdoby z papíru, vaty, leonského drátu, skleněného vlákna, vosku i tradičního skla. Produkce foukaných skleněných ozdob současných firem je zaměřená na moderní a designové dekory, netradiční zpracování, působivé barevné kombinace i tradiční vzory ve stylu retro.

Sbírka historických ozdob Věry Dvořáčkové

Počátky její sbírky sahají do doby, kdy studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a toužila se stát návrhářkou vánočních ozdob. Nakonec ale vystudovala podobný obor "Vzorkařství skleněné bižuterie". Intenzivnímu sběratelství se věnuje posledních zhruba patnáct let. Její sbírka zahrnuje velké množství ozdob z různých materiálů i rozmanitých tvarů. Mezi vůbec prvními ozdobami ve sbírce byly ovšem papírové ozdoby ve tvaru hvězdiček, domečků a srdíček, které jako dítě obdivovala u své tety na vánočním stromku. K jejím nejoblíbenějším patří ozdoby skleněné. Ve sbírce má originální foukané ozdoby, které byly vyrobeny kolem roku 1900. Mezi další nejstarší kousky sbírky patří nitěná hvězda z roku 1860, která se dávala na vrchol stromku.

Sbírka Věry Dvořáčkové je velmi pestrá. Zaměřuje se na tradiční skleněné foukané a perličkové ozdoby, papírové ozdoby, vatové, voskové a další včetně dobových katalogů ozdob, vánočních pohledů nebo na papírové betlémy.

Zastoupené jsou firmy:

- Glassor Decorations z Liberce
- HAN Design z Jičína
- Ornex z Rychnova u Jablonce nad Nisou
- Rautis z Poniklé
- Ozdoba.cz ze Dvora Králové nad Labem
- Vánoční ozdoby DUV - družstvo ze Dvora Králové nad Labem

Ozdoby zastoupených výrobců zakoupíte i u nás v muzejním obchodě.
Kategorie Akce
Lokalita Centrum
Telefonc 495 512 391

Další akce